PIT-11 – rozliczyć samemu czy skorzystać z pomocy księgowej?

Składanie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego może przysporzyć wiele kłopotów. Mnóstwo ludzi decyduje się na jego sporządzenie dopiero w ostatnim momencie. Powodem takiego zachowania jest obawa przed błędami i konieczność składania korekty. Dzięki rozwojowi technologii można z łatwością rozliczyć samemu PIT-11. Istnieją do tego rozmaite strony internetowe, które krok po kroku przedstawiają etapy rozliczania i umożliwiają natychmiastowe wysłanie PITu do wybranej osobiście placówki. Co jednak w przypadku, kiedy rozliczanie dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym jest bardziej skomplikowane? Czy pomoc księgowej zdaje się być konieczna? 

Samodzielne rozliczenie zeznania podatkowego PIT-11

PIT- 11 powinien otrzymać każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę. To właśnie w tych tabelach zapisane są wszystkie dochody, składki zdrowotne, zaliczki pobrane przez płatnika, czy podatki. Po rozliczeniu PITu dostarczona zostaje informacja czy należy nam się zwrot podatku, czy może trzeba dopłacić brakującą kwotę. Oczywiście każda osoba otrzymująca swoje zeznanie podatkowe może odliczyć od niego opłaty za internet, telefon czy samochód. W przypadku posiadania dzieci także przysługuje ulga, której zwrot następuje po corocznym rozliczeniu dochodów. Osoby obciążone wadami także mają specjalnie odliczone podatki w oparciu o przyznany stopień niepełnosprawności. W przypadku prostego PITu-11 warto rozliczyć go samemu, darmowe strony internetowe pozwalają na prostym przepisaniu cyferek, znajdujących się na wydrukowanych kartach, w okienka tabelki. Takie działanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które mogłoby zostać wydane na księgową, ponadto nie wymaga osobistego stawiennictwa w Urzędzie Skarbowym, lecz jedynie wysłania zeznania drogą elektroniczną. Platformy oferujące samodzielne rozliczenie PITa pozwalają również na odpisanie odpowiednich ulg i od razu pokazują ile zwrotu przysługuje każdemu pracownikowi. A co w przypadku, kiedy PIT zdaje się bardziej skomplikowany? 

Rozliczenie PIT-11 z pomocą księgowej

Profesjonalne biura rachunkowe mogą bezproblemowo i sprawnie rozliczyć zeznanie podatkowe każdego z nas. Składając deklarację indywidualnie, pochodzącą z jednego źródła zarobków można liczyć na stosunkowo szybkie rozwiązanie naszego problemu. Ceny księgowych są zależne od stopnia skomplikowania zapisu PIT, a także miasta, w którym znajduje się wybrane biuro. Dzięki pomocy, jaką oferują osoby wykwalifikowane, można liczyć na całkowicie poprawne złożenie deklaracji, bez konieczności nanoszenia korekty. Bardziej kłopotliwe zeznania podatkowe przysparzają wielu problemów osobom niedoświadczonym, jednak w rękach odpowiedniego fachowca, nie stanowią one żadnego problemu. Oczywistym zdaje się być fakt, że problematyczne deklaracje PIT najczęściej wymagają dopłaty ze strony osoby zlecającej, jednak jest ona stosunkowo niewielka w porównaniu ze stresem, jaki może przyjść wraz z poleconym listem wysłanym przez Urząd Skarbowy. 

Rozliczenie PIT 11 samodzielnie czy z biurem rachunkowym? 

To, jaką drogę wybierzemy podczas składania zeznania podatkowego, zależy tylko od nas samych. Osoby czujące się pewnie w sprawach finansowych i sprawnie poruszające się po internecie mogą rozwiązać PIT-11 samodzielnie. W przypadku, kiedy nowinki techniczne są nam jednak obce, czy pojawiają się pewne nieścisłości, należy skorzystać z pomocy osoby, będącej mistrzem w swoim rachunkowym fachu. Nawet najdrobniejsze niedopatrzenie, czy omyłkowo wpisana cyfra może przerodzić się w konieczność złożenia odpowiedniej korekty. Jeśli zeznania podatkowe za wcześniejsze lata pracy są nam już dobrze znane to i w tym roku PIT- 11 w samodzielnym rozwiązaniu nie powinien stanowić niebotycznego problemu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *