System WMS- co to jest?

WMS – jest rodzaj programu, którego zadaniem jest zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. System WMS zarządza nimi za pomocą interfejsu na urządzeniu przenośnym oraz na komputerze w biurze. Pozwala on na kontrolę oraz optymalizację procesów magazynowych. 

WMS – jego zastosowanie

Tego typu program znajdzie szereg zastosowań w każdej firmie gdzie znajduje się magazyn nieważne czy jest on prowadzony przez firmę, czy operatora logistycznego. Program WMS bardzo często integrowany jest z programem ERP. Jednak gdy chcemy, aby pomiędzy tymi programami zachodziła sprawna wymiana danych musimy posiadać dobry sprzęt oraz internet. WMS ma za zadanie usprawnić pracę każdego magazynu. Jest on w stanie przyśpieszyć oraz usprawnić większość procesów logistycznych zachodzących w magazynie. 

Przyjęcia towaru za pomocą programu WMS

Pozwala w prosty sposób przyjąć towar od producenta, dostawcy z innego magazynu oraz z reklamacji od klienta. Gdy przyjmujemy towar przez taki system łatwo kontrolujemy ilość, jakość oraz program weryfikuje nam zgodność dostawy z zamówieniem przesłanym z systemu ERP.  W przypadku gdy dostaniemy towar ze zwrotu jest on z automatu blokowany przez system do czasu przeprowadzenia kontroli jakościowej.  Gdy zarejestrujemy nadaną paczkę możemy ją śledzić w ramach całego łańcucha dostaw. 

System WMS a lokalizacja towaru znajdującego się w magazynie

Gdy wprowadzimy odpowiednie dane do systemu po otrzymaniu paczki jesteśmy w stanie określić gdzie najlepiej są umieścić. Aby określić gdzie najlepiej umieścić dany towar po wprowadzeniu danych program analizuje różnorodne parametry przyjmowanego towaru. Gdy określa on lokalizacje bierze pod uwagę rotacje artykułów.   

System WMS a stan magazynu 

System potrafi też kontrolować stan naszego magazynu. Rejestruje on oraz zapisuje informacje na temat ruchu towaru w magazynie w czasie rzeczywistym. Wiemy dzięki temu ile mamy towaru w magazynie oraz gdzie on się znajduje. Możemy także zablokować uszkodzony towar dzięki temu nikt przez pomyłkę go nie wyśle.

System WMS a proces wysyłki 

Po skompletowaniu towaru przyszedł czas na jego wysyłkę. System WMS również pozwala nam na kontrolę tego co jest wysyłane. Program pozwala na grupowanie zamówień, kontrolowanie wydawanych produktów, generowania etykiet oraz zarządzanie załadunkiem i rozłądunkiem  

System WMS a magazyny złożone

Niektóre obiekty składają się ze stref oraz magazynów, które są wzajemnie powiązane. Jednak system WMS potrafi zarządzać strefą regałów niezależnie od tego, jakiego rodzaju one są. Tego typu oprogramowanie magazynowe musi zezwolić na zarządzanie systemowi kompletacji zamówień stosującymi rozwiązania typu pick to light i put to light. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane system WMS przyśpiesza kompletacje zamówień za pomocą technologii voice picking. Dzięki takiej technologii operator nie musi używać rąk do obsługi terminala lub innych przycisków do sterowania. Operator wykonuje wszystkie zadania za pomocą mowy, tak samo kontaktuje się z nim maszyna. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze zarządzanie towarami. Taka metoda idealnie nadaje się do magazynów z mrożonkami, ponieważ pracownik ma założone rękawice a voice picking ułatwia używanie terminala bez rąk. W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem technologii powstają coraz to nowsze maszyny, a wraz z nimi systemy do nich. Patrząc na to, jakie rodzaje maszyn powstają możemy być pewni, że to kwestia kilkadziesiąt lat i człowiek na magazynie, czy przy produkcji będzie odpowiadał jedynie za kontrolę urządzeń by było wiadomo, czy pracują one poprawnie.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *