Buty robocze- czym powinny się charakteryzować?

Jakie funkcje powinny spełniać buty robocze?

Buty robocze powinny spełniać wiele różnych funkcji, w zależności od ich przeznaczenia. Najbardziej klasyczny podział obuwia roboczego dzieli je na bezpieczne (oznaczone literą S) oraz zawodowe (oznaczone literą O).

Buty robocze- obuwie bezpieczne

Najważniejszą funkcją, jaką powinny spełniać robocze buty bezpieczne jest ochrona stopy, a w szczególności palców za pomocą tzw. podnosków. Posiadają one specjalny zestaw cech, które muszą się pojawić, aby wymogi potrzebne do sprzedaży były spełnione. Mają one przede wszystkim chronić. Blacha w tych butach wytrzyma uderzenie z energią 200J.

Buty robocze- obuwie ochronne

Jego podstawowym zadaniem jest ochrona całej stopy podczas wykonywania pracy zawodowej. Podlegają one innym wymaganiom prawnym niż buty bezpieczne, są również nieco mniej wytrzymałe, ponieważ maksymalna energia uderzenia jaką wytrzyma but to 100J.

Buty robocze- obuwie zawodowe

Nie ma żadnych podnosków lub szczególnych utwardzeń i zabezpieczeń. Obuwiem zawodowym często są buty trekkingowe lub górskie, które po prostu są solidne i w miarę wytrzymałe. Dobrze sprawdzają się przy pracy, gdzie nie ma zagrożeń, a, np. dużo się chodzi po nieco trudniejszym terenie.

Rodzaje obuwia roboczego

Obuwie robocze dzielone jest ze względu na klasy, specjalne właściwości opisane powyżej. Można również spotkać się z podziałem wyróżniającym pięć typów obuwia biorąc pod uwagę konstrukcję, czyli:

 • półbuty (oznaczone literą A);
 • trzewiki (B);
 • buty (C);
 • buty sięgające do kolan (D);
 • buty z przedłużoną cholewką (E);

Ogólne rodzaje butów roboczych dzielone są ze względu na ich przeznaczenie. Są to obuwia chroniące przed:

 • czynnikami mechanicznymi;
 • środkami chemicznymi;
 • czynnikami biologicznymi;
 • czynnikami termicznymi;
 • warunkami atmosferycznymi;
 • porażeniem prądem elektrycznym;
 • przez wybuchem (stosowane w atmosferze zagrożonej wybuchem, antyelektrostatyczne);
 • efektem ESD (antystatyczne);

Czym charakteryzują się dobre buty robocze?

Większość butów roboczych, niezależnie od ich przeznaczenia oraz rodzaju cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz termiczne. Często są bardzo wytrzymałe, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Kolejnymi cechami występującymi u niemal wszystkich typów obuwia roboczego są lekkość i przewiewność. Jest to bardzo ważne, ponieważ stopa podczas długotrwałej pracy powinna „oddychać” i nie być przeciążona. Zbyt ciężkie buty, w szczególności noszone przez nieco starsze osoby, mogą wywołać bóle stawów i mięśni. Najczęściej przy butach roboczych występuje również blacha (najczęściej przy palcach).

Po czym poznać dobrej jakości obuwie robocze?

Dobrej jakości buty robocze, będą opisane specjalistycznymi znakami oraz odpowiednimi oznaczeniami. Powinny być solidne oraz wykonane z dobrej jakości, sprawdzonych materiałów spełniających wymogi. Należy pamiętać, aby wybierać buty, które mają wystawione certyfikaty oraz przeszły potrzebne badania. Przy zakupie warto sprawdzać również materiały z jakich obuwie zostało wykonane, ponieważ odpowiednie buty robocze powinny być nieprzemakalne. Kolejnym elementem jest antypoślizgowa podeszwa (przed zakupem w sklepie stacjonarnym należy dowiedzieć się jak taką rozróżnić), która jest dobrze wyprofilowana. Tego typu buty można oczywiście zamówić przez Internet, mamy wtedy wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu, jednak problem może pojawić się przy dobieraniu rozmiaru, ponieważ jeżeli buty będą zbyt małe lub zbyt duże, mogą one nie spełniać swoich funkcji. Plusem zakupów stacjonarnych jest możliwość przymierzenia wybranego obuwia, które przede wszystkim ma być wygodne i stabilizujące stopę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *