Magazyn wysokiego składowania- co to jest i jakie warunki musi spełniać?

Chyba każdy przynajmniej raz w życiu widział magazyn wysokiego składowania, czyli halę magazynową z wieloma rampami rozładunkowymi, którą zbudowano tak, by załadunki i rozładunki odbywały się szybko. W tym konkretnym magazynie są regały i to bardzo wysokie, są też specjalne alejki zaprojektowane z myślą o tym by wózki widłowe mogły się po nich swobodnie poruszyć, czyli w ich przypadku dwa wózki widłowe z paletami pełnymi towarów zazwyczaj mogą swobodnie się minąć, po to by praca we wnętrzu była płynną i szybką. Kluczowe znaczenie mają też same regały, które mogą mieć więcej niż tylko dwa metry wysokości, a zasadniczo to muszą być one wyższymi, szerszymi i solidniejszymi, po to by ustawić na nich dziesiątki ton różnego rodzaju towarów.

Magazyn wysokiego składowania. Istotne wzmianki dotyczące regałów.

Regały w przypadku magazynów wysokiego składowania są wysokie, szerokie i masywne. Dlatego też nie mogą od tak sobie stać na betonowej wylewce o grubości dziesięciu centymetrów, która nie posiada zbrojeń, ze względu na to, że ich masa własna jest zbyt dużą, a do tej masy dochodzi jeszcze ciężar towarów zgromadzonych na paletach i dlatego podłoga pod tymi regałami musi być wybitnie mocną, po to by znieść ten ciężar, a najnowsze regały tego rodzaju są jeszcze bardziej dopracowanymi niż konstrukcje sprzed ponad dwóch dekad, czyli zbudowano je tak, by pożar nie mógł się rozprzestrzeniać i na dokładkę w przypadku części krajów świata na tych regałach montuje się też specjalne zraszacze lub inne wyrafinowane systemy gaśnicze, po to by ogień który pojawi się na jednej z palet nie objął całego magazynu. Takie rozwiązania systemowe mają sens, bo chronią i personel i wartościowe towary zgromadzone na regałach tuż obok. Podejście to ma przyszłość i to z wielu przyczyn, a systemy przeciwpożarowe na regałach wysokiego składowania będą się rozwijać, czyli z biegiem lat staną się znacznie lepszymi.

Magazyn wysokiego składowania. Wyjątkowo wysokie regały.

Niektóre regały magazynowe mają niemal dwadzieścia metrów wysokości lub nieco więcej, a palety z towarami ściągają z nich specjalne dźwigi opierające się o konstrukcje regału po prawej i regału po lewej. Dźwigi te mogą być autonomicznymi, a palety lub kartony z towarami mogą lądować na specjalnych autonomicznych wózkach. W tym konkretnym typie magazynowania towarów tkwi olbrzymi plus, bo programowalne maszyny się nie męczą i nie cierpią na coś takiego jak chwilowy brak koncentracji. Dlatego będą zastępować ludzkich pracowników, jeśli chodzi o składowanie towarów, bo zamiast dziesiątek magazynierów będzie tylko garstka techników konserwujących roboty działające niemal w pełni autonomicznie, czyli także jeśli chodzi o koszt utrzymania będzie to olbrzymi plus.

Projekt magazynu wysokiego składowania.

Magazyny wysokiego składowania projektuje się tak, by towar zapakowany na palecie i na najwyższej półce regału w rogu magazynu mógł szybko trafić do sporego samochodu dostawczego stojącego przy rampie załadunkowej. Jednym słowem kluczowe znaczenie ma tępo załadunku i rozładunku i do tego parametru musi być dopasowany projekt magazynu wysokiego składowania. W przypadku mniejszych magazynów sprawdzają się te typowe powielane od lat projekty, ale jeśli magazyn ma powierzchnię kilku boisk piłkarskich, to o rozkładzie alejek i regałów wysokiego składowania najczęściej decydują programy komputerowe, które idealnie typują miejsca, w których przypadku alejki muszą być szerszymi, po to by zachować tę równowagę między wzorową pojemnością magazynu, a możliwością szybkiego rozładunku i załadunku towarów na paletach. Ta równowaga jest najistotniejszą, bo wpływa na szybkość dystrybucji towarów na paletach, a szybkość ma kluczowe znaczenie w przypadku towarów łatwo się psujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *