Szkolenie BHP- co ile lat należy je wykonywać?

Normy odnośnie szkoleń BHP w każdym kraju są inne, czyli nie ma jednej klarownej odpowiedzi na pytanie „Co ile lat należy je wykonywać?”, bo w tym konkretnym przypadku wiele zależy od rodzaju pracy, którą wykonuje dana osoba. Jedni stoją nad taśmą w zakładzie produkcyjnym i zdejmują z niej spalone ziemniaczane chipsy, a inni zajmują się konserwowaniem wysokich wież radiowo-telewizyjnych, czyli ryzyko w każdym przypadku ma inną skalę i często bywa też i tak, że w przypadku bardziej ryzykownych profesji ludzie częściej przechodzą ćwiczenia i szkolenia, po to by być gotowym na jakąś niespodziewaną sytuację, czyli na mniej lub bardziej poważny wypadek w pracy powiązany z wezwaniem karetki i udzieleniem tej pierwszej pomocy.

Ryzyko które ponoszą konserwatorzy linii wysokiego napięcia.

Szkolenia BHP w przypadku konserwatorów linii wysokiego napięcia to standard i w niektórych krajach świata wiedzę z tych szkoleń odświeża się kilka razy do roku, bo w przypadku tej profesji mniejsze lub większe wypadki są niemal standardem, a wielu monterów i konserwatorów doznaje trwałych urazów, a niekiedy nawet tracą życie. Dlatego prace konserwacyjne są wstrzymywane wtedy gdy pada deszcz, a wiatr przekracza dopuszczalne wartości, choć to nie jedyny minus, jeśli chodzi o tę profesję, bo pewna część linii wysokiego napięcia znajduje się w terenie trudno dostępnym i właśnie dlatego część pracy wykonuje się z pokładu helikoptera i to tylko ze względu na to, że tak jest o wiele szybciej, bo dotarcie do wyznaczonego miejsca przez lasy i górzysty teren trwało by zbyt długo, a monter nie idzie do miejsca pracy sam, czyli musi mieć ze sobą narzędzia i części, które musi wymienić na słupie energetycznym. Helikopter w tym konkretnym przypadku ułatwia nie tylko samą inspekcję linii energetycznej, ale też jej naprawę, bo skraca znacząco czas pracy, ale użycie tego środka transportu to też znaczne ryzyko i dlatego szkolenia BHP w jego przypadku odnawia się wyjątkowo często.

Szkolenia BHP w przypadku załóg statków.

Morskie jednostki pływające i powiązane z nimi prace to wiele szkoleń BHP i okazyjne ćwiczenia załóg, bo statki pływające po słonych akwenach są wymagającymi dla własnych załóg. Mowa tu o tym, że załoga w tym konkretnym przypadku nie gra w karty całymi dniami. Jej członkowie muszą nieustannie doglądać mocowań kontenerów, czyli sprawdzać, czy się nie luzują i na dokładkę doglądać ważnych elementów statku, takich jak barierki zabezpieczające. Elementy te skręca się na śruby i wkręty, które w kontakcie ze słoną wodą korodują i właśnie dlatego należy przeprowadzać ich inspekcje, a zbyt zmęczone elementy wymieniać. Nie robi się tego wtedy gdy statkiem kołysze i gdy pada deszcz, tylko zgodnie z normami których uczą szkolenia BHP, bo zachowanie norm bezpieczeństwa podczas konserwacji to bardzo ważna sprawa. Dodatkowo załogi też ćwiczą podejmowanie rozbitków z wody, wtedy gdy mogą, po to by być gotowymi na kryzysową sytuację.

Ryzyko które ponoszą załogi platform wiertniczych.

Platformy wiertnicze i wydobywcze są też miejscami pracy, w których przypadku sporo się ryzykuje i dlatego często szkolenia BHP są w ich przypadku standardem, bo w tych konkretnych miejscach zdarzały się już eksplozje i pożary zabijające cały personel w krótkim czasie. Dlatego właśnie pracowników uczy się surowych norm, a same platformy wyposażone są w szalupy, które spuszcza się do wody ze specjalnych ramp w sytuacji kryzysowej. Te cuda technologii zwiększają bezpieczeństwo i to znacznie, ale najważniejszym jest to wnikliwe przeszkolenie personelu, po to by działali i szybko i rozważnie wtedy gdy robi się groźnie, bo wtedy muszą ratować życie własne i kolegów z pracy. Kluczowe znaczenie ma też ta przepisowa konserwacja platformy, którą niszczy słona woda morska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *